تبلیغات
والیبال ایران و جهان - بیوگرافی بازیکنان و مربیان - آموزش والیبال - تمرینات توپ گیری

صفحات دیگر

جستجو

امکانات

بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


نظر سنجی

بهترین بازیکن ایران در لیگ جهانی امسال از نظر شما کدوم یکیه؟


چند تکنیک کاربردی برای بهبود توپ گیری
افت به جلو
یک اصل بسیار مهم در توپگیری و دیافت اول از دست ندادن وقت می باشد. در دریافت اول و توپگیری زمانی که توپ سرعت پایینی دادر مثلا سرویس های کوتاه نزدیک تور با ابشار قوس دار و ارام شما باید به طرف توپ گام برداشته و به طرف ان حرکت کنید اما اگر زمان برای جابجایی وجود ندلشت باید از تکنیک بسیار کاربردی افت جلو استفاده کنید.
برای یک افت جلوی به موقع و موثر در وضعیت ایستادن باید بیشتر وزن خود را روی پنچه قرار دهید و بدون تمایل به جلو داشته باشد وقتیکه توپ در فاصله یک تا دو متری جلوی شما قرار داشته باشد می توانید با افت جلو از تماس تو با زمین جلو گیری کنید البته بستگی زیادی به سرعت توپ وجود دارد. برای اجرای این تکنیک بدن را به طرف جلو می اندازد و یک دست خود با ساعد جفت شده خود را به زیر توپ می برید بعد از دریافت توپ پا در حین توپگیری بدن را کاملا روی زمین انداخته و به حالت داز کش می شوند. اگر فاصله توپ حدود دو متری شما بود باید کاملا روی زمین دراز کشیده و پشت د ست را بین توپ قرار داد ( شیرجه یک دست ) و از تماس توپ با زمین جلو گیری کرد.
شیرجه به پهلو
وقتی توپی در فاصله دو متری یا بیشتر از کنار شما قرار دارد شما راهی ندارید جز با یک شیرجه شیرجه همراه با جهش افقی ( دایو زدن) توپ را به جریان بازی برگردانید. برای این نوع شیرجه باید کاملا به طرف توپ برگردید و با استفاده از قدرت پا ها شیرجه زده و خود را به توپ برسانید و یا حرکت دقیق و کنترل شده مچ دست طوری به توپ ضربه بزیند که توپ قابل استفاده باشد انتخاب دست مناسب برای ضربه زدن توپ بسیار هم است معمولا اگر به سمت راست شیرجه می زنید استفاده از دست راست بهتر است و بالعکس.
Click this bar to view the full image.
Click the image to open in full size.

چرخش کامل و شیرجه زدن
یکی از تکنیکهای مشکل توپ گیری ضربه زدن به توپی می باشد که از شما عبور کرده و به پشت سر شما رفته وقتیکه توپ فاصله یک و دو متر از شما دارد می توانید مراحل زیر را طی کنید :
با چشمان خود توپ را کاملا تعقیب کنید و شیرجه ای با طول مناسب جهت رسیدن به وپ انجام دهید.
دست راست خود را به طرف توپ دراز کرده و با کچ دست خود به توپ ضربه بزنید.
بهتر است با قسمتی از مچ بسته شده که انگشت شست قرار دارد به توپ ضربه زده و با خم کردن مفضل مچ و ارنج توپ را برای ادامه جریان بازی به سمت زمین بفرستید.
Click this bar to view the full image.
Click the image to open in full size.
نوشته شده در سه شنبه 31 خرداد 1390 ساعت 12:07 ق.ظ توسط : آرش محجوب | دسته : مقالات آموزشی والیبال،
  • [ نظرات ]